Ve svátečních dnech se od nepaměti lidé snaží dotknout budoucnosti. Dobře se k tomu hodí čas vánoční či velikonoční, přelom roku, narozeniny a dny spojené s nebeským putováním Slunce, s jeho návraty a rovností dne a noci. Lití olova či vosku je nejčastější v adventním čase. Ale způsobů věštění je spousta a je s podivem, že ani v racionálním jedenadvacátém století neztrácí nic ze své atraktivity.
Lití olova a věštby z jeho odlitků pocházejí od Keltů, Slované prý používali k předvídání osudu hlavně včelí vosk. Můžeme ovšem zajít ještě hlouběji do času, protože odlévání kovů (a konkrétně cínu) znali už lidé z mohylové kultury a lid popelnicových polí a bylo by s podivem, kdyby i je nevedla tato znalost k magickým úkonům.

Kostelní olovo zřejmě neseženeme
Pro rituální odlévání olova často sloužily klasické broky a nebo rybářská olůvka, ovšem zaručenou věštbu přinášelo olovo z rozbité vitráže kostelního okna. Protože je jedovaté, manipulaci s ním omezíme na minimum, na odlitek budeme potřebovat olova asi deset deka. Vystačíme ovšem s klempířským cínem a nebo pájkou, což je slitina olova a cínu, která se prodává v prutech trojhranného profilu. Dříve byla dostupná i liteřina používaná v tiskárnách k tvorbě písmen a štočků – kde je jí ale v době digitálního tisku z plochy konec? Potřebovat budeme ještě naběračku, zdroj tepla a větší nádobu s vodou.


S litím vosku to bude jednodušší, nějaké zbytky svíček jistě v předvánočním čase najdeme. Správně by ovšem měli být z kostelních voskovic, když je neseženeme, věrohodnost věštbě dodá roztavený včelí plást. Důležitý je i klíč s větším okem, jímž bude vosk na vodní hladinu prolévat: pokud máme mít v pravdivost věštby neotřesitelnou víru, použít bychom měli klíč od kostela, kaple a nebo alespoň sakristie.
Jak lijeme olovo
K roztavení olova potřebujeme teplotu kolem 350 °C. Tu nám dá přímý plamen, v domácích podmínkách
zemní plyn, propan-butan a nebo lihový vařič. Nutnost s otevřeným ohněm zacházet opatrně je snad samozřejmá. K tavení kovu by nám měla stačit naběračka, její rukojeť ovšem nejspíš bude horká a měli bychom s tím počítat, tím spíš, že roztavení olova chvíli trvá. Jeho hladina se pokryje vrstvou kysličníků, kterou stáhneme dřívkem. Lijeme těsně nad vodní hladinou, aby se kov nerozstříknul. Nicméně stejně je lepší, jsou-li děti, které každé kouzlení s ohněm přitahuje, této tradiční kratochvíle svědky, než aktivními účastníky.


Když předpovídáme z vosku


Věštění z odlitků a čtení ze stínů

Text a foto NH
Pro MagrataBlog převzato z www.nasehobby.cz :)) LU
Žádné komentáře:
Okomentovat