pátek 4. června 2010

Škrobové papíry

Tento druh dekorace papíru má svou bohatou historii v umění knihařském. Pro jednoduché vazby knih, desek a sešitů se hledalo vhodné levné zušlechtění papíru a jedním ze způsobů bylo použití škrobu.....
Do půl litru vařící vody vlijete dvě lžíce Solamilu (škrobu na vaření ), které předem rozmícháte v 1 cl studené vody. Rychle promícháte tak, aby se vytvořilo hladké sklovité lepidlo. Mělo by mít hustotu jako řídký puding. Lze také použít lepidlo na tapety, ale při práci s ním jsme zjistili, že tolik „neklouže“, rychle provlhne papír a děti s ním mohou experimentovat kratší dobu.
Do malých skleniček a kalíšků rozmícháte temperové barvy nebo tónovací pigmentové barvy do Primalexu. Pokud jsou barvy hladké přidáte škrob. Vznikne vám barevná sklovitá směs. Připravte si více odstínů v dostatečném množství, abyste 
se pak v zápalu tvorby nemuseli zdržovat rozmícháváním barvy. Nanášejte na papír vrstvu škrobové barvy velkým štětcem. Můžete vytvořit jednolitou plochu, pruhy nebo soustředná kola. Do barevné vrstvy můžete začít vytvářet vzory. Přistřihněte si malou kartičku z kartonu a na jedné straně do ní vystřihněte zuby. Klouzavým pohybem po papíře se vám vytvoří vzory.
Můžete jim dát pravidelný rytmus – vlnky, kličky, spirálky – doplnit je malbou štětcem, otiskovat do mokré barvy různé předměty, využít bramborová tiskátka, do vrstvy lepidla se mohou nasypat konfety, sušené květy nebo pestré nitě a glitry ...... Výhodou této techniky je snadná hladká stopa, která se vytvoří v kluzké barvě. Obrázek můžeme několikrát přemalovat, znovu přetřít velkým štětcem. Po zaschnutí lepidlo uvězní barvu natolik, že se papír stane zlehka omyvatelný a zpevní se.Věřím, že se při tomto experimentování budete s dětmi dobře bavit.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...